Ağız ve Diş Temizliği

01 Jun

Ağız ve Diş Temizliği

tr

DİŞ ÇÜRÜKLERİ NASIL ÖNLENİR?

  • Florlu bir diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır.

  • Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanınız.

  • Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır.

  • Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan “florlama” ve fissür örtücüler hakkında diş hekiminize danışınız.
  • Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneniz için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Bir diş fırçasını ne kadar kullanabilirim?
Genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir. Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler.

DİŞ FIRÇALAMA TEKNİĞİ NASIL OLMALIDIR?

  • Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son diş etinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.
  • Diş etlerinin fırçalanması neden gereklidir?

Diş etleri kanadığı zaman fırçalamaya devam edilmelidir, çünkü diş etlerini besleyen damarlar dolaşım bozukluğu sonucunda dolgunlaşmıştır. Buna tıp dilinde “konjestiyon” denir. Tedavi için fırçalamak gerekir. Böylece diş etinin damarları iyileşir ve kanama da kendiliğinden durur. Diş etinin fırçalanması, diş eti hastalıklarından korunmanın en etkin çarelerindendir.

Diğer temizlik araçları

Bunlar, elektrikli fırça, diş ipliği, kürdan, ara yüz fırçası, su püskürteci (water – pic), stimulatör… gibi araçlardır. Elektrikli. fırça ve su püskürteci ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.

This post is also available in: İngilizce

SİGARA KULLANIMININ AĞIZ SAĞ… 1 June 2015 PARMAK EMME NEDİR? 1 June 2015